В економічній історії незалежної України (від 1991 р.) можна виділити чотири умовних етапи:
- 1991–1998;
- 1999–2008;
- 2008–2013;
- 2014 – сьогодення.
Поділ на такі періоди пов’язаний з економічними негараздами. У першому випадку це час від краху СРСР до першого стабільного економічного зростання. У 2008 році відбулася світова економічна криза. 2014 року проблеми пов’язані з військовою агресією Російської Федерації.
Перший період (1991–1998) є добою становлення пострадянської економічної системи. Реформування економіки України у 1990-ті роки можна поділити на свої умовні етапи:
I. 23.08.1991 – осінь 1992. Перші кроки в економіці, продиктовані проголошенням незалежності держави. Було обрано ринковий шлях і монетарну ліберальну модель розвитку господарства. Україна вийшла з рублевої зони, замінивши рубль на тимчасовий купоно-карбованець. В ідеологічному плані йшла боротьба між еволюційним і революційним переходом на постсоціалістичну економіку. Під впливом західних партнерів українська влада погодилася на т. зв. «шокову терапію», основою якої стали лібералізація цін і ринкова свобода. Вважається, що обрання «революційної концепції» призвело до надзвичайного погіршення стану економіки України.
II. Осінь 1992 – 1994. Збережено попередні теоретичні засади. Деталізовано інструменти та механізми економічної розбудови. Це: запровадження національної валюти гривні, утворення бездефіцитного бюджету, формування фінансової системи, реформування системи податків, поява споживчого бюджету для незаможних громадян, «ваучерна» приватизація (роздержавлено майже 30% державного майна) тощо. Час найбільшого в Україні економічного спаду.
III. 1995 – 1999. «Перехід від теорії до практики» – так можна охарактеризувати політику нового Президента Л. Кучми. У цей період відбуваються найрадикальніші дії з включення населення в ринкові відносини та роздержавлення народного господарства. Шалених темпів набула приватизація, після якої 1997 року частка державних організацій і підприємств у найбільших фондах виробничого сектора становила 8,7%, комунальних об’єктів – 7,2%. У селі більше 4 млн. українців набули земельні паї, якими селяни могли розпоряджатися за своїм бажанням. 1996 року запроваджено національну валюту гривню. До кінця 1990-х років стан економіки України стабілізувався, законодавство було адаптовано під потреби ринкових реформ.
Реформування економіки України досі не є завершеною справою. Проте кроки, здійсненні протягом першого десятиліття незалежності, на тривалий час визначили особливості економічного розвитку держави.