Прийняття Конституції України 1996 р.

Конституційний процес в незалежній Україні було започатковано ще з часу прийняття Декларації про державний суверенітет УРСР (1990). Улітку 1991 року парламент Радянської України затвердив основні ідеї Конституції, започаткував комісію з її розробки. Швидке здобуття української незалежності та нові державотворчі виклики, що постали перед українською владою, затягнули розробку Основного Закону.

У 1991–1993 рр. конституційний процес в Україні не дав результату. Після дострокових виборів Верховної Ради та Президента, восени 1994 року з’явилася чергова Конституційна комісія. Її очолили Голова держави Л. Кучма та спікер парламенту О. Мороз.

Між президентською й парламентською сторонами постала суперечка. Причиною стало перетягування повноважень і прав між цими гілками влади, які містилися в різних законодавчих проектах.

Так, ВР відхилила закон Л. Кучми «Про державну владу та місцеве самоврядування» (18.05.1995). Натомість Президент у своєму зверненні до громадян запропонував провести опитування щодо довіри до нього та парламенту. Депутати завернули відповідний президентський Указ. Назріла серйозна політична криза.

Щоб не поглиблювати конфлікт, Голова держави та парламент уклали 8.06.1995 р. Конституційний договір на однорічний строк. За цей час мали узгодити всі проекти Конституції. Протягом 1990–1996 років існувало 15 розробок Основного Закону.

Парламент у лютого 1996 року отримав Конституційної комісії завершений проект. Три місяці тривали обговорення. У першому читанні 28.05–4.06 було ухвалено наданий варіант Конституції. Проте 19.06.1996 р. на другому читанні проект провалили. Найбільші суперечки викликали положення про:

  • узгодження питання приватної власності;
  • національну символіку;
  • становище російської мови;
  • республіканський статус Криму;
  • розподіл владних повноважень.

Це спровокувало нову кризу, оскільки сплив термін дії Конституційного договору.

26.06.1996 року Леонід Кучма за сприяння Ради національної безпеки та оборони, вирішив здійснити у вересні загальнодержавний референдум про затвердження Основного Закону. У зв’язку з цим 27 червня більшість парламентаріїв розпочала безстрокове засідання, під час якого відбулося прийняття Конституції України 28 червня 1996 р. Протягом «конституційної ночі» (тривала 14 годин) народні обранці голосували по кожному пункту поіменно. Вранці, о 9.20, законопроект підтримали 315 голосами (проти – 36, не голосувало – 30, утрималося – 12).

Незважаючи на пристрасті під час прийняття Конституції України 1996 р. держава отримала основоположний державотворчий акт, який надав українській політичній системі стабільності. За двадцять років існування чинної Конституції, відбулося кілька спроб внести вагомі зміни. Проте цей Закон досі відповідає часу.

ПоганоМожна кращеПочитати на разДобреЧудово (Станьте першим, хто оцінить статтю!)
Завантаження...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *