Роберт Ірвін Говард (1906–1936)

Роберт Говард - автор Конана

Роберт Говард (Robert Howard) — американський прозаїк, один із першопроходців у жанрі казкової фантастики (фентезі). Також вважається творцем піджанру епічне фентезі, поряд з Дж. Толкіном (автор «Володаря перснів»), який опублікував свого «Гобіта» після смерті Говарда. Всесвітню відомість письменнику принесла серія творів про Конана, воїна з Кіммерії.

Дитинство та юність Роберта Говарда

22.01.1906 року народився Роберт Ірвін Говард (місто Пістер, штат Техас). Дитинство пройшло в постійних переїздах по штату (батьки — подорожуючі лікарі). У 9 років Роберт мав перші проби пера: оповідання про арабів, вікінгів, історичні та вигадані баталії.

У 13 років (1919) майбутній письменник оселився з батьками в невеликому техаському місті Кросс Плеїнс, де прожив решту життя. За кілька років завдяки нафтовому буму містечко розрослося. Для мешканців це породило нові можливості та проблеми (перенаселення, злочинність тощо).

З метою закінчити навчання, 1922 року Роберт переїхав до старшої школи міста Браунвуд. Тут збільшилося коло спілкування, яке вплинуло на літературну діяльність. Разом із друзями Говард писав різні філософські та літературні роботи, які відправляв до аматорських журналів і газет.

Початок літературної кар’єри

1923 року Роберт Говард після закінчення школи, повернувся до Кросс Плеїнс. Там працював на різних роботах, зокрема журналістом — писав до техаської та оклахомської преси.

Наступного року знову — в Браунвуді, де навчається на стенографіста в місцевому коледжі. Тоді ж, 1924 року Роберт уперше друкується в літературному журналі — «Weird Tales». За «Спис та Ікло» Говард отримав гонорар $ 16.

Говард зосередився на літературній кар’єрі й повернувся додому. Співпраця з «Weird Tales» стала постійною. Щоб покращити матеріальний стан, Роберт був змушений працювати стенографістом у нафтовій компанії, дописувачем у газеті «Cross Plains Review», на пошті. Протягом 1926–1927 років навчався на бухгалтерських курсах (Браунвуд).

У 1920-ті рр. Говард пише поезію. З часом, через неуспішні публікації автор холоне до віршів. Видавці та критики не оцінили специфічні поеми, наповнені міфічними образами, насильством, війнами. З 1930 року Роберт Говард акцентує увагу на новелах і оповіданнях.

Розвиток фентезі у творчості Роберта Говарда

1929 року в «Weird Tales» опублікували говардівську новелу «Тіньове королівство». Твір писався та перероблявся в роки навчання автора на бухгалтера, матеріал було надіслано видавцю ще в 1927 році. Новела, яка поєднує міфологію, жахи, казкову фантазію, історичну романтику, була тепло сприйнята критиками й читачами. Вона породила новий жанр — фентезі меча та магії (героїчне фентезі) —, а її центральний персонаж (король-варвар Кулл) став попередником Конана-Варвара.

Поки «Тіньове королівство» чекало друку, Говард представив цикл фентезійних новел про мандри Соломона Кейна (7 творів за 1928–1932 рр.).

На зламі десятиліть письменник пише ще твори, які надсилає до інших видавництв. Низка оповідань не набула популярності та не розвинулася в окремі серії. Окремим просвітом став цикл про боксера-чемпіона Сейлора Костігана.

Завдяки регулярним публікаціями, попри невдачі та незначні успіхи цього часу, у Роберта Говарда покращився фінансовий стан. Відтоді він приділяє свою увагу виключно літературній діяльності.

Сага про Конана

Ілюстрація до новели «Королева чорного узбережжя»
Конан на обкладинці журналу «Weird Tales» (травень 1934). Ілюстрація до повісті «Королева чорного узбережжя»

1930 року у Говарда з’явився активний інтерес до минулого кельтів і власного ірландського походження. Письменних узявся за «Баладу про Короля Герейнте», в якій показано спротив кельтів проти германських племен, що вдерлися до Британії. Твір не вдався. Утім Роберт зумів винайти власний рецепт створення літературних світів:

«Змішати століття, але зберегти єдність»

За такою формулою пізніше з’явився Конан, який жив у фентезійній Хайборійській ері.

У роки Великої депресії письменник перебував у скрутному становищі. З одного боку закрилися або зменшили обсяг свого випуску літературні журнали (з якими Роберт співпрацював), з іншого боку, збанкрутував банк, де автор зберігав заощадження.

За таких умов, американець створює нового персонажа з новим літературним світом (всесвітом) — Конана-Варвара. Це відбулося на початку 1932 р. Саме тоді з’явився герой, що живе в Кіммерії, північній варварській країні. Формування персонажа тривало 9 місяців.

У грудні 1932 року «Weird Tales» друкує повість «Фенікс на мечі». Це був перероблений раніше неопублікований твір «Цією сокирою я буду правити!». Переписуючи, автор не чіпав центрального сюжету, але змінив романтичну лінію та поставив нового героя — Конана замість короля Кулла.

Поки «Фенікс на мечі» редагувався й чекав виходу у світ, Роберт Говард 1932 року підготував ще вісім повістей.

Всього за життя письменник написав 18 оповідань і повістей про Конана. Ще 13 найменувань було доопрацьовано та опубліковано іншими письменниками — «у співавторстві» з Говардом (цифри орієнтовані, можуть відрізнятися залежно від того як рахувати оригінальні та похідні «конанські» новели). Утім ще більше з’явилося книг про Хайборійську еру, написаних сторонніми авторами. Останнє є показовим свідченням впливу Говарда на розвиток американської літератури, зокрема жанру фентезі.

У 1930-ті роки писав Роберт Говард книги на інші теми. Серед іншого, це були повісті на сюжети міфів Ктулху, чий всесвіт започаткував сучасник і товариш Роберта — Лавкрафт Говард (1890–1937).

Роберт Говард не встиг перевершити сагу про Конана, зокрема як успішного комерційного проекту. Через особисті негаразди (тяжка хвороба та смерті матері, невлаштоване сімейне життя), письменник покінчив життя самогубством 1936 року.

Три персонажі, витворені письменником, було екранізовано:

  • Конан (два фільми);
  • Кулл;
  • Соломон Кейн.

Серед них Конан є найвідомішим і успішним брендо

ПоганоМожна кращеПочитати на разДобреЧудово (Станьте першим, хто оцінить статтю!)
Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *