Міжнародні договори другої половини 1940-х років та Україна

Паризька конференція 1946 року

Питання повоєнного облаштування Європи розв’язувалося протягом кількох років. Основні принципи нового устрою було озвучено під час Ялтинської (лютий 1945) та Потсдамської (липень – серпень 1945) конференцій. Механізми реалізації та деталі по окремих країнах стали предметом розгляду різних комісій, багатосторонніх домовленостей тощо.

Представники УРСР взяли участь у цьому процесі.

Діяльність УНРРА

18.12.1945 року УРСР приєдналася до Адміністрації ООН з допомоги та відбудови (УНРРА/ЮНРРА), яка надавала допомогу постраждалим у війні державам. Від України угоду про допомогу підписав заступник голови РНК УРСР Анатолій Барановський.

Барановський А.М. (1906-1988)

Створена ще 1943 року за участі 44 країн – членів антигітлерівської коаліції, спілка надсилала устаткування, одяг, ліки, харчі. Протягом 1946 року Україна отримала допомогу на $ 215 млн. У 1947 році УНРРА ліквідовано.

Паризька мирна конференція 1946 року та українська делегація

Паризька конференція тривала від 25 липня до 15 жовтня 1946 року. У Парижі зібралися представники 21 країни, які узгоджували територіальні й репараційні питання щодо колишніх союзників Німеччини (Болгарія, Італія, Румунія, Угорщина, Фінляндія).

Результат роботи: підписання паризьких мирних угод 10.02.1947 року одразу усіма сторонами.

Українську делегацію на Паризькій конференції очолював міністр закордонних справ УРСР Дмитро Мануїльський. Низку пропозицій від України було прийнято. Розглянемо їх.

Мануїльський Д.З. (1883-1959)

Болгаро-грецький кордон. Д. Мануїльський спростував територіальні претензії Греції (1/10 площу Болгарії) та закликав зберегти болгарську територію в межах на вересень 1940 рік.

Передача Додеканезьких островів від Італії Греції.

Заборона фашистських організацій в Італії. Д. Мануїльський як заступник голови комісії по Італії вимагав разом із поляками прописати в тексті мирної угоди з Італією про неприпустимість усіляких товариств нацистського типу та тих, що пропагандують проти новоствореної ООН.

Відшкодування іноземним власникам за збитки в межах 2/3 оцінки майна, втраченого на території німецьких союзників. Запропонував А. Барановський (член української делегації), що очолював комісію по Румунії, як контрпоправку до ініціативи делегатів Південно-Африканського Союзу встановити завищені ціни на користь іноземних власників.

Перенесення чехословацько-угорського кордону на 12 миль (на користь Чехословаччини) та обмін населення між державами (за етнічним принципом) – рішення прийняла підкомісія з розв’язання територіальних претензій між Прагою та Будапештом. Очолював підкомісію А. Барановський.

Звісно, участь УРСР у Паризькій мирній конференції не була самостійною. Всі дії української делегації підпорядковувалися директивам Москви. Проте учасники міжнародних переговорів не могли ігнорувати озвучене Україною.

Дунайська конференція 1948 року

1948 року в Бєлграді (столиця тодішньої Югославії) зібралися представники придунайських держав за участі Великої Британії, США та Франції. В результаті з’явилася постійна Дунайська комісія з регулювання судноплавства на Дунаї. Її членами стали придунайські держави.

Українська делегація брала участь у конференції, проте не наполягла на своїй участі в комісії. Там був присутній один представник від усього СРСР.

Дунай став відкритим транспортним коридором для торгового флоту, що піднесло торгівлю в Центральній і Південно-Східній Європі.

Встановлення західноукраїнського кордону

Окремим напрямом повоєнної дипломатичної діяльності УРСР стало розмежування кордону з західними сусідами – Польщею, Чехословаччиною (ЧСР) та Румунією.

Кордон Радянської України з Румунією було зафіксовано на довоєнному рівні. Межа з Польщею проведена по «лінії Керзона» з певними відхиленнями на користь поляків (тобто перенесено на схід). Це відхилення сягало від кількох кілометрів до 30 км уздовж всього кордону. Закарпаття з’єдналося з Україною на підставі двостороннього договору з ЧСР.

Розглянемо загальні особливості цього процесу.

По-перше, уряди всіх західних сусідів Радянської України були підконтрольні Москві. Тому угоди про розмежування укладалися виключно на двосторонньому рівні.

Так Україні вдалося уникнути зайвого клопоту, адже доля союзників Німеччини – українських сусідів – Румунії й Угорщини залежала від багатосторонніх домовленостей. У такому випадку домовлятися складніше.

По-друге, СРСР намагався відновити довоєнний статус-кво на Паризькій конференції, щоб легше владнати власні територіальні претензії.

Так, угорці повертають чехам всі землі з додатковими поступками. У свою чергу ЧСР передає Карпатську Україну (Закарпаття) до УРСР. В результаті Радянській Україні не довелося нічого підписувати з Угорщиною.

Або ж, СРСР наполіг, щоб східні на північно-східні кордони Румунії були станом перед 22.06.1941 року. Тобто Молдова та українські Пд. Одещина й Буковина лишалися за Радянським союзом. Натомість західнорумунський кордон відновлювався до меж станом на 29 липня 1938 року. Тобто Бухаресту поверталася Північна Трансільванія, передана Будапешту за Віденським арбітражем (30.09.1938).

По-третє, нові території, які входили до УРСР були заселені повністю або з переважним українським населенням. Це був бронебійний аргумент для країн-членів ООН.

Підсумки

Міжнародні угоди повоєнного десятиліття поставили крапку в підсумках Другої світової війни й вибудували нову ялтинсько-потсдамську систему міжнародних відносин у Європі.

Участь України в цьому процесі була продиктована волею Радянського Союзу.

Утім присутність українців на переговорах зіграло позитивну роль для сьогодення. Невільна рука дипломатів від УРСР ставила свої помітки й підписи на серйозних міжнародних документах, які діють дотепер. Зокрема це видно в недоторканості західного кордону України й відсутності офіційних територіальних претензій з боку європейських сусідів.

Натомість маємо прецедент, коли на схід від українського кордону байдуже ставляться до домовленостей, укладених вже з незалежною Україною.

 

ПоганоМожна кращеПочитати на разДобреЧудово (оцінок: 1, у середньому: 5,00 из 5)
Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *