Хрущовська відлига (1953–1964)

Микита Сергійович Хрущов – людина 1957 року

Відлига або хрущовська відлига – це період в історії Радянського Союзу, який у широкому розумінні розпочався зі смерті Й. Сталіна та завершився з приходом партійного угруповання на чолі з Л. Брежнєвим (1953–1964). Яскраві риси цього часу: Продовжити читання “Хрущовська відлига (1953–1964)”

Раднаргоспи

Раднаргоспи УРСР (1962) і найближчі сусіди
Фрагмент карти з Вікімедії. Автор: Geoalex. Ліцензія: CC BY-SA 4.0

Ради народних господарств (раднаргоспи або РНГ) – органи управління економікою, які існували в Радянській Україні в різний час. Відрізнялися за повноваженнями та структурою.

  1. 1919–1932 рр. – це республіканська та місцеві структури керування промисловістю.
  2. 1957–1965 рр. – ці раднаргоспи існували в межах відповідних економічних адміністративних районів. Вони з’явилися в рамках реформи Хрущова 1957 року.

Продовжити читання “Раднаргоспи”

Закерзоння

Етнічні землі на карті Закерзоння
Підляшшя, Холмщина, Західна Бойківщина, Лемківщина та Надсяння на карті Закерзоння

Закерзоння – це смуга українських етнічних земель, що знаходяться за межами західного державного кордону України. Назва пов’язана з т. зв. лінією Керзона.

Термін поширився в 1920-30-ті рр. в публіцистичній літературі української діаспори. Як явище, Закерзоння оформилося в Продовжити читання “Закерзоння”

Лінія Керзона

Лінія Керзона
Лінія Керзона на теренах Другої Речі Посполитої (1918 – 1939)

Лінія Керзона – це розмежування польських і східнослов’янських етнічних земель (українських і білоруських), запропоноване в грудні 1919 року комісією лорда Д. Керзона. Була покладена в основу українсько-польського кордону 1945 року Продовжити читання “Лінія Керзона”

Український самвидав

Український самвидав – це феномен, що є частиною явища, поширеного в європейських країнах соцтабору, зокрема в СРСР. Самвидав характеризується створенням і розповсюдженням підпільної літератури, у якій розкриваються питання, починаючи від побутової тематики, завершуючи дисидентськими виданнями. Продовжити читання “Український самвидав”

Самвидав

Самвидав – явище друкування та розповсюдження підпільних і позацензурних видань, яке виникло в умовах авторитарних і тоталітарних режимів. У другій половині ХХ ст. набув особливого поширення в СРСР і країнах Східної Європи. Продовжити читання “Самвидав”

Антиалкогольна кампанія в СРСР (1985–1987)

Антиалкогольна кампанія в СРСР (1985–1987) (інші варіанти: антиалкогольна кампанія М. Горбачова, «сухий закон») – заходи, направлені на зниження споживання алкоголю радянськими громадянами. В Радянському Союзі раніше мали місце спроби обмежити вживання алкогольних напоїв, проте події 1980-х років виявилися безпрецедентними та найбільш суперечливими. Продовжити читання “Антиалкогольна кампанія в СРСР (1985–1987)”

Гласність і лібералізація

Гласність – період максимальної відкритості в діяльності державних установ, час вільної діяльності засобів масової інформації. Цей термін найчастіше стосується подій останніх років існування СРСР.

У широкому сенсі гласність – невід’ємна складова процесу реформування Радянського союзу, відомого під назвою «Перебудова». У вузькому – це одне з трьох гасел, що ідейно символізували докорінні реформи у СРСР: «гласність – перебудова – прискорення». Продовжити читання “Гласність і лібералізація”

Купон відрізний

Відрізні купони на 50 карбованців

Купони відрізні – купони разового використання, які запровадив уряд УРСР з метою перешкодити вивезення товарів за межі республіки. Випускалися протягом жовтня 1990 – грудня 1991 років. Це своєрідні картки споживача на предмети першої необхідності. Продовжити читання “Купон відрізний”