Холодна війна

«Холодна війна» – період конфронтації протягом 1947–1991 років між двома таборами, очолюваними Радянським Союзом і США. Це протистояння соціалістичної та капіталістичної системи, які в другій половині ХХ ст. склали основу біполярного світу. Цей конфлікт найяскравіше виразився в гонці озброєнь, локальних конфліктах, економічному змаганні.

Передумови холодної війни склалися на завершальному етапі Другої світової війни та в перші роки миру. Випливли суперечності щодо повоєнної розбудови Європи й іншого світу. Сторони не бажали поступатися.

Початок протистояння пов’язують з виступом В. Черчіля в американському місті Фултон (1946). Тоді англієць переконував, що замість гітлерівської загрози постала радянська, а межа між соціалістичним і капіталістичним світом розділилися т. зв. «залізною завісою».

Причини холодної війни пов’язані з тим, що:

  • з’явилися дві наддержави (США та СРСР), які належали до конкуруючих політичних і соціально-економічних систем;
  • ці системи боролися за виживання (зокрема, західний світ сприйняв розширення соцтабору в 1940-х роках у Європі та Азії як загрозу власному існуванню);
  • наддержави поділили світ на сфери впливу, особливо у світлі занепаду європейських колоніальних імперій (пізніше з’явилася окрема група країн, що належали до т. зв. Руху неприєднання).
  • виник могутній радянський і американський військово-промислового комплекс.

Жодна із сторін не була готова йти на поступки. Більше того, вони утворили військово-політичні блоки: західний НАТО (1949) та східний Організацію Варшавського договору (1955). Змагання ворожих таборів супроводжувалося гонкою озброєнь і локальними конфліктами, які розгорнулися за межами НАТО та ОВД.

Існують різні версії хронології холодної війни. Серед них виділяють такі етапи:

І. 1946–1953. Нагнітання ситуації.

ІІ. 1953–1962. Перша розрядка, пов’язана з політикою М. Хрущова, яка змінилася на загострення в час Карибської кризи 1962 року. Світ перебував на грані ядерної війни.

ІІІ. 1962–1979. Час пов’язаний з урегулюванням Карибської кризи. А також чергової розрядки після війни США у В’єтнамі (1965–1973).

IV. 1979–1985. Загострення відносин між США та СРСР після вступу радянських військ до Афганістану. Президент США Р. Рейган пообіцяв відправити Радянський Союз на «смітник історії».

V. 1985–1991. Закінчення холодної війни. СРСР економічно не витримував виклики гонки озброєння. Війна в Афганістані (1979–1989) стала непосильною ношею. Новий лідер М. Горбачов пішов на примирення. Перебудова в СРСР призвела до краху соціалістичної системи в Європі (1989) та самого Союзу (1991).

ПоганоМожна кращеПочитати на разДобреЧудово (оцінок: 3, у середньому: 5,00 из 5)
Завантаження...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *